Czym jest Syndrom Widzenia Komputerowego?

Syndrom Widzenia Komputerowego CVS (ang. Computer Vision Syndrome) to termin, określający zespół dolegliwości, będących rezultatem długotrwałej pracy przy komputerze. Dosięga on ponad 75% osób spędzających przed monitorem ponad dwie godziny dziennie.

W normalnych warunkach nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania znacząco się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Ponadto zwykle koncentrujemy wzrok raz na przedmiotach bliskich, a raz na oddalonych. Przed monitorem oczy użytkownika pozostają przez dłuższy czas skupione na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka. Niekorzystny wpływ na wzrok ma również promieniowanie ekranu komputerowego. Wśród objawów charakterystycznych dla CVS wymienia się osłabienie wzroku, ból, drapanie, swędzenie oczu oraz uczucie „piasku pod powiekami”.

Dolegliwośc ta dotyka coraz większej części społeczeństwa, zwłaszcza osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze. Jak więc uchronić się przed tą dolegliwością? Oto kilka zasad higieny wzroku:

Właściwe przygotowanie miejsca pracy
Jeżeli dobrze zorganizujemy miejsce pracy zmniejszymy negatywne skutki pracy przy komputerze. Pokój w którym pracujemy musi być jasny i dobrze oświetlony. Ściany powinny być pomalowane na jasne, pastelowe kolory. Musimy mieć dużo, najlepiej naturalnego, światła. Nigdy nie pracujmy przy wyłączonym świetle! Ekran komputera i pomieszczenie powinny być tak samo jasne. Zadbajmy tez o to, aby na ekranie nie było odblasków od światła lub słońca. W biurze dobrze jest także mieć sporo roślin i zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Suche powietrze i klimatyzacja nie służą naszym oczom. Lepiej jest często wietrzyć biuro niż korzystać ze sztucznej wentylacji.

Właściwie dobrany i ustawiony monitor
Przed rozpoczęciem pracy zadbajmy o ekran komputera. Musimy go regularnie czyścić, najlepiej codziennie. Poza tym Ustawiamy go w odległości 40-70 cm od nas, najlepiej pod kątem, tak żebyśmy spoglądali na monitor nieco z góry. Poza tym dostosujmy parametry monitora, na przykład zwiększmy czcionkę lub wielkość ikon na pulpicie do takich rozmiarów, które pozwalają nam widzieć wszystko bez wytężania wzroku.

Pamiętaj o przerwach!
Pracując długo przy komputerze nie możemy zapominać o przerwach. Co kilkanaście minut należy na chwilę oderwać wzrok od monitora i popatrzeć w dal. Co dwie godziny możemy zamknąć oczy na minutę, a później trochę pogimnastykować wzrok. Wybieramy sobie jakiś przedmiot umieszczony w oddali (najlepiej zieloną roślinę) i przez chwilę intensywnie się w nią wpatrujemy. Następnie przenosimy wzrok na coś małego, co znajduje się blisko nas, na przykład na tekst na ekranie. Powtarzamy tę czynność kilka razy. Musimy także często mrugać by zapewnić odpowiednią wilgotność oka. Jeżeli i to nie pomaga pozostaje nam tylko stosowanie tak zwanych sztucznych łez, które możemy kupić w każdej aptece. Dbając o wzrok przy codziennej pracy unikniemy późniejszych problemów, które mogą znacznie wpłynąć na nasz komfort oraz wydajność.